یکی از انتظارات مشترک اولیا و دانش­آموزان از مدارس، موفقیت در کنکور سراسری است. دانش­آموزانی که واقعاً برای المپیاد فعالیت می­کنند، حتی اگر به هر دلیلی موفق به کسب هیچ مدالی هم نشوند نسبت به دیگر دانش­آموزان درک عمیق­تری از دروس داشته و طبیعتاً در دوره­ی پیش­دانشگاهی و کنکور موفق­تر از سایرین خواهند بود. 

 

 

برای مثال دانش­آموزی که به طور جدی برای المپیاد فیزیک در حال مطالعه و تلاش است، به دروس اصلی رشته ریاضی فیزیک در کنکور به طور کامل مسلط می­شود و هیچ مشکلی در مورد آنها نخواهد داشت. این دروس شامل فیزیک دبیرستان و پیشدانشگاهی، ریاضی 1 و 2 دبیرستان، هندسه 1 و 2 دبیرستان، حسابان سوم، حساب دیفرانسیل پیشدانشگاهی و قسمتی از هندسه تحلیلی پیشدانشگاهی است. پرواضح است که دانش آموزی که تا پایان سال سوم متوسطه این موارد را در سطح بالایی از کتب درسی مطالعه و تمرین کرده و سؤالات سطح بالای المپیاد را حل کرده باشد، حتی در صورت عدم قبولی در مرحله دوم المپیاد، هنگام مواجهه با سؤالات تستی کنکور به راحتی از پس آن­ها بر خواهد آمد و موفقیت او در کنکور تقریباً تضمینی است.

 

 

از طرفی مطالعه برای هر یک از المپیادهای علمی، باعث افزایش قدرت درک و تحلیل دانش­آموزان می­شود و توانایی یادگیری آن­ها را به طور چشم­گیری افزایش می­دهد که باعث موفقیت دانش­آموز در کنکور و حتی در مراحل بعدی تحصیلی دانشگاهی خواهد شد.

 

با دقت و بررسی نتایج کنکور سال­های گذشته، می­توان به درستی این ادعا پی برد. نمونه­ی کوچکی از رتبه­های کنکور دانش­آموزان المپیادی که نگارنده با آن­ها تا حدی آشنا بوده، در جداولی که در صفحات بعدی است ذکر شده است.

 

 

اگر سری به دانشگاه­های مطرح کشور مانند دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و . . . بزنید، مشاهده خواهید کرد که بیش از 80 درصد مدال­آوران و تلاشگران عرصه المپیادهای علمی در این دانشگاه­ها حضور دارند.

در کنکور سراسری 1391، رتبه 1 ریاضی دارنده مدال نقره کامپیتور، رتبه 3 ریاضی دارنده مدال برنز شیمی، رتبه 6 ریضای دارنده مدال نقره کامپیوتر، رتبه 10 ریاضی دارنده مدال نقره فیزیک، رتبه 1 تجربی دارنده مدال نقره شیمی، رتبه 4 تجربی دارنده مدال برنز شیمی هستند.

در جدول زیر، اسامی، رتبه و رشته دانشگاهی قبولی تعدادی از فعالان و مدال آوران عرصه المپیادهای علمی در کنکور سراسزی ذکر شده است. این اسامی فقط نمونه ی کوچکی از تأثیر المپیاد در موفقیت کنکور سراسری است که اطلاعات آنها در دسترس قرار دارد.


استفاده از مطالب با ذکر منبع ( iranpho.ir ) بلامانع است.