۲ مطلب در مهر ۱۳۹۵ ثبت شده است

جمعه, ۲ مهر ۱۳۹۵، ۱۲:۳۲ ب.ظ مهدی حیدری
لیزر نیم رسانا

لیزر نیم رسانا

دید کلی

در سال 1341 دو گروه از پژوهشگران بطور جداگانه و تقریبا همزمان با یکدیگر در شهر نیویورک اعلام کردند، نوع سومی از لیزر را که اساس کار آن با تمام لیزرهای پیشین متفاوت است ساخته‌اند. آنها مدعی شدند که این لیزر جریان برق را مستقیما به جریان منظمی از فوتونها تبدیل می‌کند (این عمل صرفا به گذر جریان نیرومند و صیقل دادن و جو انتهایی بلور آرسیند گالیوم به عنوان آینه‌های لیزر صورت می‌گیرد).

کشف این لیزر تا حدی تصادفی بود، زیرا برخی از فیزیکدانان و پژوهشگران متوجه شده بودند که از دو قطبیها نیم رسانا ، درخششهایی با طول موجی در حدود 7000 آنگستروم خارج می‌شود و آن را به گسیل القایی نسبت دادند و بر همین پایه لیزر نیم رسانا را طراحی نمودند.


 

img/daneshnameh_up/3/31/picarro.jpg

 

مواد لیزری

این لیزرها از اجسامی که در الکترونیک کاملا شناخته شده‌اند ساخته می‌شوند و همه این اجسام نیم رساناها هستند، مانند: آرسیند گالیوم و ژرمانیوم. لیزرهای نیم رسانا بجز اجسام یاد شده از اجسام دیگری که مناسب تشخص داده شده‌اند نیز تهیه می‌شوند، مثل PbSe ، PbTe ، InAS ، InP لیزرهای نیم رسانا دارای پیوند p-n می‌باشند، که وجه n به پتانسیل منفی بسته می‌شود و وجه p نیز به پتانسیل مثبت متصل می‌گردد. عنصرهایی که ناحیه p را تشکیل می‌دهند الکترونهای ظرفیتی کمتری نسبت به ناحیه n و حالت خالی از الکترون و به عبارت دیگر و پر از حفره (یا جای خالی الکترون) در ناحیه p بوجود می‌آید.

ادامه مطلب...
۰۲ مهر ۹۵ ، ۱۲:۳۲ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهدی حیدری
پنجشنبه, ۱ مهر ۱۳۹۵، ۱۲:۰۰ ب.ظ مهدی حیدری
.:پیام ـ پست ثابت:.

.:پیام ـ پست ثابت:.

ارزش هر کس به اندازه ی میزان فضل و دانش اوست .

" حضرت علی (ع) "

۰۱ مهر ۹۵ ، ۱۲:۰۰ ۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهدی حیدری